Jak zvládnout Vánoce v klidu? Vánoce obecně považujeme za svátky pohody, klidu a míru. Kde se tedy berou pojmy jako „předvánoční shon“ a „vánoční stres“?  Trpí jimi značná část lidí tak silně, že se nakonec těší, už aby raději byly ty svátky pohody za nimi. Udělejme si malou psychickou přípravu, abychom měli Vánoce co nejvíce příjemné a bez stresu.

Jak zvládnout Vánoce v klidu

Umění jak zvládnout klidné Vánoce je pronás užitečné

Neexistuje jeden správný způsob trávení vánočních svátků

Na trávení tzv. idylických Vánoc je kladen velký společenský tlak, pod jehož tíhou se mnozí propadají až k depresi. Reklamy a časopisy jsou plné obrázků šťastných rodin smějících se u dokonale prostřeného svátečního stolu, vše je dokonale uklizeno, nazdobeno, napečeno. Atmosféru podbarvuje hudba a za okny bílý sníh jako z Ladových obrázků. Nevím, kdo z vás takovýto idylický stav zažil, ale tak nějak ho máme ve své hlavě. Jak by to správně mělo na Vánoce doma vypadat. Ono: „Mělo by…“ Navíc: „Jak je to správně?“

Neexistuje jeden správný prototyp dokonalých Vánoc. Naštěstí.

Spíš doporučuji udělat si takovou reflexi a položit si otázku: Co pro mě znamenají Vánoce? Co je pro mě opravdu důležité?

Smysl Vánoc

Smysl Vánoc bývá pro různé lidi trochu odlišný a to na základě jejich osobních přesvědčení, jejich hodnot, tradic. Pro někoho mají zejména náboženský smysl. Pro jiného hlavně smysl rodinný – setkávání se i v širším rodinném kruhu, upevňování vzájemných vazeb a pout. Pro dalšího smysl dárcovský, kdy se snaží v tento čas (a snad nejen v něm) pomáhat a obdarovávat druhé. Kultura a tradice Vánoc, kdy máme jako společnost společné tradice a jako jednotlivci třeba osobní tradice. Jde o celý komplex aspektů a my můžeme zapřemýšlet, jak se v tom nalézáme my.

Pro to, abyste zvládli Vánoce v klidu si udělejte takovou reflexi a položte si otázku: „Co pro mě znamenají Vánoce? Co je pro mě během jejich oslav opravdu důležité?“

Co je pro mě opravdu o Vánocích důležité?

Klidné Vánoce si přeje většina lidí

Udělejme si na Vánoce malou psychickou přípravu

Je pro mě důležité mít perfektně uklizeno? Upečené množství druhů cukroví a vánočky? Setkání se všemi členy rodiny? Nazdobený byt a krásně zabalené dárky? Jídlo, které jíme pouze v tomto období? Ono to může být od každého trochu. Co ale pro mě osobně dělá tu pravou atmosféru Vánoc? Jak k ní mohu přispět?

Pokud je pro mě prioritou jedno, mohu ubrat u druhého nebo to může udělat někdo jiný.

Optimální je, pokud si svoje odpovědi můžeme porovnat s ostatními, se kterými budeme Vánoce trávit a ladit tak dohromady představy a priority. Každý může mít svoji část odpovědnosti a přiložit ruku k dílu.

Vzájemným laděním a sdílením představ, které každý má, předejdete i nespokojenosti či výčitkám typu: “Takhle jsem si ty Vánoce tedy nepředstavoval/-a!“ Jak mají ostatní vědět, jaké byly představy oné osoby, když je nekomunikuje a nosí je pouze ve své hlavě?

Programy v nás

Zní-li vám v hlavě: „Vánoce, to je velký stres!“, věřte, že to stres je a bude. Máte-li přesvědčení, že „se to nedá stihnout“, pak to možná i stihnete, ale za cenu zhroucení.

Síla přesvědčení je velká. Záleží na vás, zda si necháte ta, co máte, anebo je chcete (po)změnit. Je to vaše volba, nikdo jiný ji za vás neudělá. Řekněte si: „Nějak to dopadne. Vždycky se to zvládlo, bude to tak i letos.“

Stejné je to s tím, když si představujete např. rodinné setkání a říkáte si: „To se zase bude sestra vytahovat svým dokonalým cukrovím!“ Nebo: „Švagr bude upozorňovat na to, že má na dražší dárky. Jak já ty Vánoce nesnáším!“ Vaše představy vás a vaši vnitřní (ne)pohodu ovlivní již předem a podle toho se odvíjí vaše nálada. Vaše nálada ovlivňuje i druhé a pokládáte tak základy tomu, aby setkání proběhlo ne zcela v přátelské atmosféře. Řekněte si spíše :„No a co? Je to jejich ego. Se mnou to nemá nic společného.“ Je to opravdu zase jejich vlastní program, který je nutí jednat tak, jak jednají. Neberte si jej osobně.

Jak mít Vánoce klidné a s méně stresem?

Udělejme si klidné a radostné Vánoce

Oslavme Vánoce takovým způsobem, jaký nám vyhovuje

Dobrá příprava na Vánoce je základ. Není na škodu mít připravený a vyladěný plán, který mohu dle potřeby každoročně aktualizovat. Seškrtejte vše na nezbytné, ostatní je nadstavba ve stylu „když stihnu, tak stihnu“.

Můžeme si nastavit finanční limity dárků, rozdělit pečení cukroví, delegovat různé činností. Návštěvy příbuzných a přátel můžeme také přeskupit, omezit, přidat – zkrátka podle vašich pocitů tak, aby to bylo příjemné. Umění říkat ne se nyní obzvláště hodí.

Mít spoustu dárků, jídla a cukroví, vše dokonalé, neznamená, že Vánoce proběhnou šťastně a vesele v příjemné pohodové atmosféře.

Dají se Vánoce zvládnout v klidu?

Možná ano, možná ne. Záleží na tom, co si myslíte, že je možné. Možná vás už stresuje jen to pomyšlení, že byste se stresovat neměli, jsou to přeci Vánoce, svátky mající duchovní základ. Nějaký stres třeba zůstane, ale může být jen stínem toho původního.

Neexistuje obecně dokonalé trávení Vánoc. Existuje jen váš pocit z jejich průběhu, takový, kdy si cítíte se v pohodě, příjemně, v klidu a můžete si říct:„ Byly to letos opravdu hezké Vánoce!“