Poslouchejte včas signály svého těla, můžete tak předejít syndromu vyhoření

Poslouchejte včas signály svého těla, můžete tak předejít syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření je téma, které je dnes poměrně častější, protože se týká více lidí než dříve. Je to stav, který zasáhne do všech oblastí našeho života a ovlivní ho negativně na dlouhou dobu. Je důležité, abychom poznali včas signály, které naše tělo a mysl vysílá. Dává nám jimi najevo, že když nezměníme životní styl, mohou přijít nepříjemné potíže.

 

Koho se syndrom vyhoření týká?

Syndrom vyhoření často postihuje lidi, kteří se věnují náročnému a stresujícímu zaměstnání nebo mají vysokou úroveň zodpovědnosti. Vyskytuje se i u lidí, kteří mají na sebe vysoké nároky i v jiných oblastech života než v pracovních. Tento syndrom se projevuje pocitem únavy, ztráty motivace a pocitu beznaděje, což má negativní dopad na pracovní výkon i osobní život.

Existuje několik faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření, jako jsou nadměrné pracovní zatížení, nedostatek podpory a uznání, nevhodné pracovní prostředí, konflikty v práci a osobních vztazích. Důležitým důvodem je i nedostatek rovnováhy mezi prací a volným časem.

 

Varovné příznaky

Symptomy syndromu vyhoření se mohou lišit v závislosti na jednotlivcích, ale často zahrnují pocit vyčerpání, neschopnost se soustředit, zvýšenou podrážděnost, nedostatek energie, frustraci, úzkost a ztrátu zájmu o práci nebo jiné aktivity. Klienti třeba popisují: „Už ráno je náročné. Představa, že mě čeká celý den… Není, na co bych se těšila… co mě dříve bavilo, mi najednou nic neříká…“

Nejčastější varovné příznaky:

Dopřejte si dostatek odpočinku a načerpejte potřebnou energii

Dopřejte si dostatek odpočinku a načerpejte potřebnou energii

 1. Chronická únava a vyčerpání
 2. Snížená motivace a ztráta zájmu o práci nebo aktivity, které jste dříve milovali
 3. Problémy se soustředěním a pamětí
 4. Zvýšená podrážděnost a náchylnost k emocionálním výbuchům
 5. Změny spánkových návyků nebo problémy se spánkem
 6. Zvýšené užívání alkoholu
 7. Cynismus a pocit zklamání z výsledků vaší práce
 8. Izolování se od kolegů a přátel

 

Kroky, které mohou pomoci syndromu vyhoření předejít

Rovnováha mezi prací a volným časem

Pro člověka je důležité, aby si udržoval rovnováhu mezi prací a volným časem. Zajistěte si dostatek odpočinku a relaxačních aktivit, které vám pomohou získat energii. Vhodný je pobyt v přírodě, procházky, meditace, jóga. Proč? Posiluje totiž odolnost vůči stresu. Klienty učím i tzv. minutové meditace, které nezaberou žádný čas a udělají velkou službu. Říkám podobným cvičením „upouštění papiňáku“ – každé snížení hladiny stresu se totiž počítá.

Změny v přístupu k práci

Zjistěte, co vás stresuje a zvažte změnu. Můžete si stanovit jasná očekávání a prioritní úkoly a rozdělit si práci do menších a snadněji dosažitelných kroků. Zvyšte počet přestávek. Možná jsou u vás v práci i nabídky programů pro prevenci syndromu vyhoření, někteří zaměstnavatelé je již cíleně nabízejí.

Dělejte při práci dostatek přestávek, abyste nevyhořeli

Syndromu vyhoření je lepší předejít

Změna komunikace

Komunikujte s kolegy a nadřízenými a hledejte podporu od rodiny a přátel. Podpora ostatních může být velmi důležitá pro zvládání stresových situací. Jste-li ve stresu a napětí, je to na vás poznat i v neverbální komunikací. Vysvětlíte-li, co se děje, že se cítíte unavení či frustrovaní, předejdete mnohým domněnkám a nedorozuměním, které by mohly nastat.

Pokud máte pocit, že je vaše pracovní prostředí špatné, můžete zvážit hledání nového zaměstnání nebo se pokusit najít řešení problémů s nadřízenými.

Sebeláska

Mám-li sám sebe rád, jsem-li sám pro sebe důležitý, pomůže k tomu včas se zastavit a ubrat plyn. Podívat se na svůj styl života a své tempo, je-li opravdu takové, abych ho vydržel. Stravuji se dobře? Spím dostatečně, pečuji o své tělo, odpočívám?

Často se setkávám u klientů s takovým vnitřním velkým tlakem, říkáme tomu „mus“ – prostě musím to udělat, musím to stihnout, musím to dokázat. Je to tlak téměř nesnesitelný. Moje otázka je: “ A komu to musíte dokázat?“ Zajímavé je, že v řadě případů zjistíme, že je to jeden z rodičů. Někdy již není ani naživu, ale v dětství či mládí klienta podceňoval a kritizoval a ten nyní chce onomu rodiči dokázat, že se mýlil. I uvědomění si toho, že nechci, aby mi dál řídil život, vede k velké úlevě a vnitřnímu osvobození.

 

Možné důsledky syndromu vyhoření

Berte varovné příznaky vážně a pokuste se je řešit co nejdříve. Pokud na ně nedbáte a nedokážete se vyrovnat se stresovými situacemi, může dojít k propuknutí syndromu vyhoření.

Některé z možných důsledků jsou:

 1. Fyzické symptomy – bolesti hlavy, žaludeční potíže, problémy s trávením, vysoký krevní tlak.
 2. Psychické symptomy – deprese, úzkost, nespavost.
 3. Zhoršení mezilidských vztahů, izolace.
 4. Nadměrné užívání návykových látek.
 5. Snížení sebevědomí a sebeúcty.
 6. Ztráta motivace a zájmu.

 

Hledejte pomoc a podporu

Vaše zdraví je důležité

Spánek je pro naše duševní i fyzické zdraví důležitý

Pokud si myslíte, že byste syndromem vyhoření mohli trpět, vyhledejte pomoc a podporu, nejlépe od odborníka. Existuje řada terapeutických technik, budou ale společně zahrnovat 3 hlavní oblasti: změnu životního stylu, terapii nebo konzultace s lékařem a někdy i nasazení psychofarmak.

Terapie napomůže identifikovat faktory, které vedou k vašemu stresu. Naučíte se lépe zvládat stresové situace a řešit problémy. Meditace a jóga jsou další účinné techniky, které mohou pomoci při snižování úrovně stresu a úzkosti.

Změna životního stylu, jako jsou zdravá strava, dostatek spánku a relaxace, také pomůže snížit stres a zlepšit celkové zdraví. Pravidelné cvičení zlepší fyzickou kondici a zvýší hladinu endorfinů. Pro uvolnění napětí je vhodná i terapeutická masáž.

V některých případech může být léčba syndromu vyhoření po konzultaci s lékařem doplněna léky – antidepresivy či anxiolytiky.

Ze syndromu vyhoření se lze zotavit, může to však trvat nějaký čas a je třeba mít trpělivost a vůli vše zvládnout.

Více si můžete poslechnout v mém podcastu.