Jak se rozejít s manipulátorem?Rozchod s manipulátorem bývá velkou výzvou, vzhledem k tomu, jaké má schopnosti ovlivňovat a kontrolovat situace. Konečně jste se rozhodli, že s takovým člověkem už dál žít nechcete a je načase se rozejít. Žít život podle svých představ. Není to nemožné, ale není to snadné. Důležité je, abyste si vše detailně promysleli a připravili. Čeká vás náročné období.

„Hned se s ním rozejdi!“ Tak jednoduché to není

Předpokládejme, že jste si jisti tím, že žijete s manipulátorem. Odpovídá znakům manipulativní osobnosti, nebo se jim velmi blíží. Svěřili jste se přátelům a jejich první reakcí je: „Tak na co čekáš! S ním se musíš rozejít!“ Je vidět, že nevědí, s kým máte co do činění. Pokud s manipulátorem žijete krátce, nemáte společný majetek ani zejména děti, je vaše situace jednodušší. Budou vás pravděpodobně čekat perné chvíle, ale není třeba otálet.

Jak se rozejít s manipulátorem

Pokud však máte za sebou víceleté soužití a právě zjišťujete, s jakým typem osobnosti jste to žili, na rozchod se pečlivě připravte. Pravděpodobně jste dlouhá léta slýchali, jak jste neschopní. Za všechny vaše partnerské a rodinné problémy dle něj (nebo ní, samozřejmě) můžete vy svým chováním, svým přístupem, svojí leností. Dosaďte si sami podle toho, co slýcháte. To vše se podepsalo na tom, jak se cítíte – většinu z těch věcí berete jako pravdu o sobě, vaše sebevědomí se může blížit nule. Teprve procitáte jako ze špatného snu a zjišťujete, že možná je to všechno úplně jinak a že ten špatný člověk a viník všeho nejste vy. Dlouhá léta žijete s partnerem s poruchou osobnosti.

Budujte svou sebedůvěru

V první řadě se srovnejte s vědomím toho, s kým to vlastně žijete. Následujícím krokem by mělo být budování vašeho sebevědomí. Bez sebevědomí, bez víry sama v sebe, bez víry, že za to stojíte, že zvládnete odejít, by odchod možný nebyl. Nespěchejte. Mějte trpělivost a začněte pracovat sami na sobě. Možná vám bude stačit pomoc někoho blízkého, komu věříte a kdo vám pomůže obnovit vaši víru v sebe, možná budete potřebovat hledat pomoc profesionála.

Přemýšlejte nad svými reakcemi

Když měníme sebe, svoje chování, svoje reakce, měníme tím zároveň i druhého. Přemýšlejte nad svými reakcemi. Proč se třeba bojíte jít do konfliktu, z jakého důvodu upozaďujete svoje potřeby, proč neumíte říkat ne. Pište si poznámky k proběhlým situacím, konfliktům a přemýšlejte a zapisujte, co se ve vás odehrává. Čeho se bojíte? Objevíte možná, že určité chování jste kdysi viděli v dětství a přejali ho za své. Nyní je na čase ho vyměnit za nové.

Z počátku si nové chování cvičte na přátelích, ať si je upevníte, zažijete úspěch a motivaci k dalším změnám. Děláte to i proto, abyste se vyvarovali případného opakování dalšího toxického vztahu.

Počítejte s tím, že zvýšení vašeho sebevědomí a změny chování se vašemu partnerovi či partnerce / manipulátorovi líbit nebudou. Vy však vytrvejte. Možná se vám podaří změnit váš vztah tak, aby byl snesitelným. Pokud ne, vy si budujete sebevědomí k dalšímu kroku, k rozchodu.

Jednejte s rozmyslem

Rozchody k životu patří, tento rozchod s manipulátorem je však něco úplně jiného. Potřebujete mít promyšlenou strategii. Klidně počítejte s půl rokem, rokem či delším obdobím příprav. Pracujte na sobě, spíše se vyvarujte ostrých konfrontací s manipulátorem. Nejednejte unáhleně. Připravujte si, sami pro sebe, odpovědi na otázky typu: Kam půjdu? Jak to zvládnu finančně? Jak se odstěhuji? Jak to bude s péčí o děti?

Poraďte se s právníkem, jaké právní kroky a kdy je třeba udělat, jaké jsou možnosti péče o děti apod.

Možná se bude zdát, že připravovat a rozmýšlet odchod bez probrání s druhým partnerem není úplně fér. Zde se ale jedná o manipulativní osobnost, která s vámi fér nejednala a ani jednat nebude, naopak bude dělat vše pro to, aby vám vaše úsilí překazila.

Myslete i na zdravotní problémy, které soužití s manipulátorem často způsobuje. Tady je prioritou se ze vztahu vymanit co možná s nejméně šrámy na těle i na duši.

Při rozchod s manipulátorem padnou prosby i výhrůžky

Víte, co manipulátor dovede. Jeho reakce na vaše oznámení o rozchodu mohou být různorodé. Od prosby, že se změní – což krátkodobě udělá, začne nosit květiny a chovat se jak nejmilejší člověk pod sluncem, po výhrůžky zničení vás i všeho, co je vám milé, po sdělení, že si odnesete pouze to, co máte na sobě a víc ani „ň“.

Změnou – dočasnou k lepšímu, se nenechte ukolébat, už to jistě znáte. Výhrůžky jsou horší. Proto je nutná předchozí psychická příprava, protože rozchod s manipulátorem je důležité učinit i ve své mysli. Přijmout to.

Manipulátor používá proti vám především dvě emoce: strach a pocit viny. Tedy na to buďte připraveni. Kdo je připraven, není zaskočen.

TIP: Přečtěte si i můj článek Jak se vyrovnat s rozchodem.

Najděte si spřízněnou duši

Čeká vás nelehké období. Stane se, že vás bude očerňovat u přátel (pokud vám ještě nějací zbyli) nebo v práci. Možná to třeba nebude tak zlé. Zvládnout to a žít pak v klidu a dle svých představ stojí za to. Je výhodné mít po svém boku nějakou spřízněnou osobu, která s vámi tím období bude procházet. Může to být někdo z rodiny, z přátel nebo nějaký terapeut či kouč. Nemusíte na to být zcela sami.