Hledejte příčiny vaší žárlivosti.Žárlivost je ve vztahu cesta do pekel. Podezíráte partnera z nevěry? Důkazy nemáte a sžírá vás nejistota? Chystáte se na partnera zaútočit a dozvědět se pravdu. Jak se v takové chvíli zachováte ovlivní další průběh vašeho vztahu víc, než si myslíte. Jak se tedy zbavit žárlivosti?

 

Žárlivost je emoce. Člověk, který ji pociťuje, má obavu ze ztráty  někoho, kdo je mu blízký. Prožívá úzkost a strach, že přijde o jeho pozornost, o jeho blízkost. Zároveň má žárlící partner touhu tuto osobu vlastnit, pojistit si nějak vztah. Taková pojistka však neexistuje. 

Je třeba rozlišovat, o jakou žárlivost jde. Může jít o žárlivost danou konkrétní situací, třeba odhalenou nevěrou, kdy na určitou dobu můžete pociťovat vztek, lítost, pocity zrady. Může však jít o žárlivost chorobnou, kdy je řešení značně složitější a žárlivý partner si záminky k žárlení vymyslí vždy a nepomohou žádné argumenty ani důkazy neviny.

Příběh Jany

Říkejme jí třeba Jana. Za Pavla se vdala před dvěma lety. Ona je spíše tichá, uzavřenější, je nyní na mateřské dovolené s malou dcerkou. Je ráda doma, jen se svými blízkými. S Pavlem si vyhovují, ani on o větší společnost příliš nestojí. Co je však oba trápí, je nedostatek financí. Rádi by trochu vylepšili byt, ale Janin příjem v domácnosti chybí. 

V poslední době Janu zneklidňují pozdější příchody Pavla domů. Vysvětluje jí je tak, že v práci teď mají málo lidí a on musí pracovat přes čas. Také si Jana všimla, že Pavel častěji telefonuje.

Rada “ nad zlato“ od kamarádky

Svěřila se svými obavami kamarádce. Co když je jí Pavel nevěrný? Kamarádka měla hned radu.: „ Na co čekáš? To ze sebe necháš dělat ….? Koukej si na něj došlápnout! Hezky ať kápne božskou. Nejlepší bude, když se mu podíváš do telefonu, ať máš jistotu.“

Když přišel Pavel večer domů opět o něco později, položil telefon na stůl a odešel do kuchyně. Jana v rychlosti mrkla na mobil. Vidí prošlý hovor, dokonce dvakrát, a ženské jméno.

Jakoby se z tiché dívky stala fůrie. Zatmělo se jí před očima. Vběhla do ložnice, popadla spící dcerku a vlítla k Pavlovi do kuchyně. „ Ty jsi takový ….“  Ve vzteku Pavlovi vyčetla, jak jí zkazil život, kamarádky jí to říkaly, ona se stará o dítě a on se zatím tahá po večerech bůh ví s kým.

Probuzené dítě do toho hlasitě plakalo a Pavel stál jako opařený. Jana se nadala přerušit. Když jí konečně po chvíli došel dech, mohl Pavel říct, že za jeho pozdními příchody je druhá práce. Chtěl jako překvapení pro Janu vydělat na rekonstrukci koupelny.

Zlá slova byla vyřčena, zpět vzít nejdou. Stejně jako pocit neporozumění a lítosti, rozčarování z toho, jak se milovaný člověk dokáže zachovat.

Co při prvních pocitech žárlivosti dělat?

Pociťujete-li žárlivost, pokud možno se ovládněte a při prvním podezření partnerovi nic neříkejte ani nic nedělejte. Využijte rychlé relaxační techniky, dýchání, jděte se projít.

Je potřeba sám si vše promyslet.

V případě, že rovnou na partnera tzv. “ udeřím” a řeknu mu svá obvinění, jsem pod vlivem emocí, které nemám pod kontrolou. V té chvíli jsem přesvědčený o své pravdě, Jsem plný vzteku a hněvu, pocitu křivdy. Může se snadno stát, že napáchám škody, které se dají jen obtížně napravit. Mohu vyřknout velmi zraňující slova, která nelze vzít zpět. Jako třeba v tomto případě. Zde bylo do situace zataženo i dítě, pro které to byl zcela jistě traumatizující zážitek. Snažme se předejít akutní krizi.

Příčiny žárlivosti ve vztahu

Většina podezření se vysvětlí jako nedorozumění. Pátrejte v sobě, dejte si čas na přemýšlení. Je totiž rozdíl mezi žárlivostí tzv. normální a žárlivostí chorobnou. Příčiny žárlivosti jsou různé, mohou se i spojovat. Nejčastěji to bývá pocit vlastní méněcennosti a nízkého sebevědomí. Naše velká vztahovačnost nebo nějaká minulá zkušenost s nevěrou partnera, která se nám nyni vybavuje a my si ji promítáme do své současné situace. A v neposlední řadě třeba převzaté chování od rodičů.

„Normální“ versus chorobná žárlivost

Jde-li o “normální” žárlivost ve vztahu, je člověk ochoten hledat příčiny žárlení u sebe. Každá mince má dvě strany, na situace se mohu dívat také z různého pohledu. Mohu hned hledat za pozdějšími příchody nevěru nebo mohu připustit nějaké jejich jiné vysvětlení. Jako v tomto případě. Je najednou v práci víc napilno? Co když mi chce partner udělat překvapení a našetřit na dovolenou?

U chorobné žárlivosti není ani třeba vidět k nevěře nějaké indicie, záminka se vždy najde. V tomto případě rozhovor nepomůže, chorobný žárlivec se nedá přesvědčit žádnými argumenty ani důkazy neviny. Zde je na místě odborná pomoc.

Jak se tedy zbavit žárlivosti?

Pokud máte i po důkladném přemýšlení stále pocit, že je ve vašem vztahu něco v nepořádku,  pak je čas si s partnerem promluvit. Jde o rozhovor, nikoli o výslech. Mluvte o svých pocitech, o tom, jak se vy cítíte, jaké máte obavy, co vás trápí. Neobviňujte, dejte prostor druhému k jeho názoru, k vysvětlení. Pokud je dobrá vůle k řešení a komunikaci na obou stranách, je to nejlepší cesta jak vše stabilizovat.

V případě, že se vaše obavy ukázaly zbytečnými, můžete si oddechnout a třeba se situaci společně zasmát. Možná se vaše obavy potvrdily a před vámi teď stojí otázka, jak se k situaci s nevěrou postavit, jak komunikovat, jak ji řešit. O tom si můžeme povědět někdy příště. V takové situaci je dobré se obrátit na odborníka, na vztahového poradce a probrat situaci s jeho nezávislým názorem a pohledem. Zatahovat do těchto problémů členy rodiny a známé hned v počátku se později ukáže jako dost kontraproduktivní.