Jak předejít krizi a zachránit vztah řeší snad většina partnerů. Proč krizi ve vztahu někteří překonají a někteří ne?  Pojďme se podívat na některé situace, ze kterých může krize ve vztahu vzniknout a jak jí můžeme předejít.

Jak předejít krizi a zachránit vztah

Krizi ve vztahu předchází neřešení potíží

Krize ve vztahu

Problém ve vztahu, případně krizi zažíváme zejména v době, kdy opadne první zamilovanost a vnímáme druhého více reálně. Najednou vidíme i ty stránky partnerovy osobnosti, které jsme dříve neviděli nebo vidět ani nechtěli. Možná se nám zdály nedůležité, možná jsme věřili, že se partner změní. Některé projevy chování se nám třeba opravdu nelíbily, ale jakákoli zmínka o nich vyvolala hádku nebo naopak uražené mlčení. A tak problém zůstal neřešený a v nás zůstával vztek či lítost.

Co mají vztahové problémy společné? Je to nefunkční komunikace. Je to omezená schopnost nebo dokonce neschopnost partnerů otevřeně si spolu promluvit. Máme z naší původní rodiny nastavené určité vzorce chování a také způsoby řešení různých situací.  Mějme však na paměti, že  náš partner či partnerka si přinesli ze své rodiny jiný model. Pak nastává rozčarování. Nějak to nefunguje.

 

Jak zachránit vztah vhodnou komunikací

Jsme zpátky u komunikace. Bavte se o svých představách, o svých potřebách. Hledejte styčné body, hledejte kompromisy, svoji společnou cestu. Hledejte váš vzájemný model fungování, který vyhovuje vám oběma.

Tím neřešením potíží sice čas  v tu chvíli ušetříte, ale vrátí se jako bumerang třeba v době, kdy to budete nejméně čekat. Navíc dlouhodobé napětí vám bere  energii, radost ze života a může vyústit i v somatické potíže.

Jak předejít krizi a zachránit vztah

Společně se nad problémem zamyslete

Máte-li pocit, že je něco v nepořádku, o tom, co vás trápí se pokuste se svým partnerem v klidu pohovořit.  Společně se zamyslete nad tím, kde je zdroj vaší nespokojenosti a jakým způsobem ji lze řešit  Podaří-li se vám příčinu problému objevit, máte z poloviny vyhráno.  Je-li situace složitější, neváhejte se jít poradit k odborníkovi.

Je lepší krizi předejít než ji řešit. Je lepší krizi řešit, než prásknout mlčky dveřmi  a odejít. Krize může znamenat nakonec úlevné přerušení dlouho trvajícího napětí a otevření cesty k jeho řešení.

Jak předejít krizi a zachránit vztah? Nechtějte měnit partnera. Jestli můžete někoho měnit, pak pouze sami sebe. Zkuste se na své jednání podívat z odstupu. Opravdu jsem to řekl naprosto klidně? Tónem, kterým jsem chtěl? A co moje mimika? Hovořila řeč těla v souladu s mými slovy? A tak bychom mohli pokračovat. Ale to si můžeme nechat třeba na příště.